SS
Вы хотите отреагировать на этот пост ? Создайте аккаунт всего в несколько кликов или войдите на форум.
Последние темы
» Срочно. 1 место в каюте
ХУСТ          EmptyВс Апр 23, 2017 2:15 am автор Максим272

» 9-Е МАЙСКОЕ ПАРУСНОЕ РАЛЛИ
ХУСТ          EmptyЧт Фев 02, 2017 7:59 am автор Максим272

» Интересные факты
ХУСТ          EmptyСб Ноя 05, 2016 4:42 pm автор Admin

» Регата в Греции
ХУСТ          EmptyСб Ноя 05, 2016 4:22 pm автор Admin

» Путешествие по Хорватии на парусной яхте
ХУСТ          EmptyВс Июл 19, 2015 9:08 am автор Гость

» Интересные интерьеры
ХУСТ          EmptyСб Май 30, 2015 5:47 pm автор Гость

» Фирма которая занимается окнами в Канаде
ХУСТ          EmptyВт Май 26, 2015 6:49 am автор Олег277

» Лучшие сериалы
ХУСТ          EmptyВт Май 26, 2015 2:55 am автор Dorn

» Ревность...
ХУСТ          EmptyВт Май 26, 2015 2:51 am автор Dorn

Поиск
 
 

Результаты :
 


Rechercher Расширенный поиск

Нравится

ХУСТ

Перейти вниз

ХУСТ          Empty ХУСТ

Сообщение  Admin Чт Сен 29, 2011 9:29 am

За сесь город не знаю много говорити, лем се, що я чув од свого діда, ище малою дітиною. Мій дідо мав 73 годы, а він чув од свого діда, а сему било 85 годів.
Од нього я знаю, що сесь город давно звався Хуст. На державній землі жив єден чоловік і він звався Хуст. Пак од нього назвали весь город Хуст.
Город сей премного людей чинило. Люде носили каміня на плечах, у міхах, а пак туй учинили город.
У тім городі быв преглубокій студенець (керниця). Єден раз пустили у нього качку, а она выплыла на Тису.
Город стояв довго дуже. Аж прийшов єден шугай з Румунії, дуже славный, з товаришами. Звався Ґриґор Пентя. Він учинив деревляный канон з желізными обручами й поклав єго на другім боку Тисы. Поставив єго на єдній високій горі. Там і тепер є камінь, а на нім написано: "Кто мене переверне, тому добро буде!" Люде пробовали єго перевернути, а пак перевернули. На другом боку было написано: "Дякую вам, що вы мене збудили, бо я уже довго на єдном боку лежав".
На тім камени стояв канон. Стрілив Пентя раз у церков й учинив діру у даху. А пак узяли люде сесю церков на плоты й завезли у Тису-Вулок. Она там й днесь стоить.
Под городом суть пивниці й од них йдуть три ходники подземні. Єден ходник є на Росвиговскім хуторі. Туй видно сякоє місто, що мож зайти под землю. Айбо коли лиш дакто возьме у руки барту або колач й там пойде, поназлізає много чорных птахів и уб'ють чоловіка. Кто зайде туды, то дораз або зомліє, або умре. У тім місті віє недобрий вітер.

Admin
Admin

Сообщения : 144
Дата регистрации : 2011-05-17

https://says.forum2x2.ru

Вернуться к началу Перейти вниз

Вернуться к началу


 
Права доступа к этому форуму:
Вы не можете отвечать на сообщения